News

Haiglad hädas ehitushangetega

14.09.2011

Suvised haiglate hanked õendus- ja hooldusteenustekomplekside arendamiseks on järjest ebaõnnestunud, kuna laekunud ehituspakkumised on kuni 40% kallimad, kui haiglad planeerisid. Eurotoetuse number on muutumatu ja lisaraha tuleb leida mujalt, kirjutas Äripäeva väljaanne Meditsiiniuudised.

Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERF) meetme “Õendus- ja hooldusteenuste infrastruktuuri arendamine” toetuse suurus pandi paika 2009. aastal, mil ehitusturg oli madalseisus. ERFi tuge taotlenud haiglad arvestasid küll projektide eelarveid koostades eeldatava hinnatõusuga, kuid tegelik tõus oli ootamatu.

Kokku läks 21 Eesti haigla ja hoolduskeskuse vahel jagamisele üle 27 miljoni euro abiraha. Selle summa abil peaks 2015. aastaks Eestisse juurde tekkima ligi tuhat uut hooldusravi voodikohta.

Kuna tegemist oli suurte projektidega ja aega justkui oli, siis on praeguseks vaid Kuressaare ja Räpina haigla avamispidustused ära pidanud. Viljandi haigla tähistas hooldusravi I järgu valmimist juunis. Ehitamisega on alustanud veel kaheksa haiglat.

Kümme haiglat on ettevalmistusjärgus. Rahapuudus on murdmas neist kümnest viit. Nende haiglate juhid on dilemma ees: kust kokku hoida ja mis ulatuses projekti kokku tõmmata, kui palju laenu võtta, kas ehitamine edasi lükata või sellest hoopiski loobuda. Seevastu on Lääne-Tallinna Keskhaigla Haabersti Hoolduskliiniku ehitamine 4% võrra odavam, kui eeldati.

Üks viiest, kes probleemidest hangetega ka sotsiaalministeeriumi teavitas, on Järvamaa haigla. Seitsmest pakkumisest odavaim oli 2,05 miljonit, kalleim 2,88 mln eurot. Haigla nõukogu esimehe Arvo Sarapuu sõnul jääb neil ehitusest, vaatamata ERFi toetusele, puudu ligi 645 000 eurot ning umbes samas suurusjärgus tuleb neil ka laenu võtta. “Näeme, et järgmine aasta on veel hullem – raha kaotab oma väärtust, nii et targem on laenu peale minna,” selgitas Sarapuu 2. septembril tehtud nõukogu otsust.

Allikas: Äripäev