Uudised

Ehitushinnad III kvartalis tõusid

27.10.2012

Ehitushinnaindeksi muutus oli tänavu kolmandas kvartalis võrreldes teise kvartaliga 1,3% ja võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga 5,0%.

Kvartalimuutust mõjutas enim tööjõu kallinemine, aastamuutust materjalide hinnatõus, teatas statistikaamet.

Tänavu II kvartaliga võrreldes mõjutas indeksit enim kulutuste tõus tööjõule 4,4% (eelmise kvartali 1,1%-lise tõusu asemel). Materjalide hinnad jäid praktiliselt samale tasemele, kulutused ehitusmasinatele tõusid 1,4%.Eelmise aasta III kvartaliga võrreldes kallinesid materjalid 3,6%, tööjõud 8,0% ja masinate kasutamine 6,7%. Materjalide hinnatõus andis indeksi kogutõusust ligi poole ja kulutused tööjõule 44%.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi muutus oli tänavu III kvartalis võrreldes II kvartaliga 1,3% ja võrreldes 2011. aasta III kvartaliga 5,7%.

Ehitushinnaindeksi arvutamisel kaasatakse neli ehitistegruppi: eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ameti-hooned. Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otse-kulude tasemel. Otsekuludes arvestatavad ressursid jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal.

Allikas: www.ehitusuudised.ee